Nga sot kosovarët mund të udhëtojnë nga Malmo në Prishtinë dhe anasjelltas

Aeroporti i Prishtinës vjen me një lajm të mirë sa i përket mërgimtarëve në Suedi.Destinacioni i shumë kërkuar Malmo! Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës ‘Adem Jashari’ LKIA, nga sot lidhet me qytetin e bukur Malmo/Suedi përmes Kompanisë Ajrore Europiane “Air Mediterrenean”. Fluturimet e rregullta janë planifikuar dy herë në javë, çdo të martë dhe të shtunë. […]

Continue Reading

KoronaVirusi? Zvicra e harron këtë gjë! Ky është shtet se jo llaf

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, vetëm 28 njerëz janë ínfektuar me virusin e koronës brenda 24 orëve të fundit. Të kujtojmë: Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) kishte raportuar 76 raste shtesë të hënën, dhe 88 të dielën. Kjo është rënia më e madhe e numrit të ínfeksioneve të reja dhe vërteton trendin e uljes, i […]

Continue Reading

Moti për pesë ditët e ardhshme, iu presin temperatura befasuese

Mësoni se ҫfarë moti do të mbretërojë në pesë ditët në vazhdim. Në fundjavë më ngrohtë, të shtunën vranësira dhe diell. Nga e diela sërish me reshje lokale shiu dhe bubullima Ditën e shtunë fusha të presionit më të rritur nga Mesdheu parashihet të sjellin situatë pak më stabile sinoptike, me mundësi më të vogla […]

Continue Reading

Angela Merkel “gëzon“ Kosovarët me këtë lajm për Vizat

Pozicioni gjerman sa i përket liberalizimit të vizave për Kosovën është i pandryshueshëm. Një gjë të tillë e kanë konfirmuar për Express nga Berlini zyrtar tashmë kur pritet që Gjermania të drejtojë me presidencën e BE’së nga 1 korriku. Gjithashtu është bërë e ditur se dy liderët si zakonisht vazhdonjnë të koordinojnë ngushtë pozicionet e […]

Continue Reading

Ja sa raste me koronavirus janë aktive në Prishtinë

Mësohet se sa raste me koronavirus janë aktive në Prishtinë. Sonte në Prishtinë janë regjistruar 11 raste të reja me COVID-19. Drejtori i Shëndetësisë në Prishtinë Bujar Gashi thotë se në këtë komunë nga 24 maji janë paraqitur rreth 61 raste me coronavirus. “Pra për dy javë kemi raste sa dy muajt paraprakë. Me këto […]

Continue Reading

Ky shtet lejon dasmat në kohë të koronavirusit, por dhëndri nuk duhet ta puthë nusen

Sri Lanka hoqi masat kufizuese që ndalonin organizimin e dasmave në mesin e pandemisë së koronavirusit, por në bazë të rregullave të reja dhëndrit nuk i lejohet të puthë nusen. Të paktën, jo në publik. Pasanikët e këtij vendi organizojnë zakonisht ceremoni martesore me mijëra të ftuar. Kremtimet në raste të tilla zgjasin shpesh me […]

Continue Reading

Frizerka punoi pa mjete m’brojtëse, i’nfekton 91 persona me koronavirus

Një parukiere në shtetin e Missouri-t, SHBA, ka inf ektuar me koronavirus 91 klientë dhe punonjës. Ajo u iden tifikua me koronavirus 8 ditë pas hapjes së biznesit. Raportohet se punonjësit dhe klientët u inf ektuan pavarësisht se ata mbanin maska mbro jtëse. Autoritetet amerikane apeluan për kuj des dhe resp ektim të masave.

Continue Reading

Tri vajzat e Shyhrete Behlulit marrin gjithë vëmendjen me këtë detaj

Njomza, Gresa dhe Engji bëhen si binjake. Tri motrat Salihu, Njomza, Gresa dhe Engjellusha ngjajnë shumë me njëra tjetrën. Vajzat e këngëtares Shyhrete Behluli, shpesh bëhen pjesë e diskutimit në media, kryesisht për paraqitjen dhe punët që bëjnë. Është e dukshme që të tria për nga paraqitja i kanë ngjarë të ëmës, ndonëse vetëm Engji […]

Continue Reading

Reja e Dacit hap facebookun e burrit të saj të ndjerë, por shikoni ҫfarë gjeti aty

Vitin e kaluar si pasojë e rënies së një orteku në Brezovicë ndërroi jetë zëvendësministri i Diasporës, Arian Daci. Ai ishte djali i vetëm i akademikut, Nexhat Dacit, shkruan ORAinfo. Arian Daci la pas vetës gruan Meritën dhe dy djemtë e tij. Sonte Merita ka publikuar një foto të djemve të tyre, të cilën e […]

Continue Reading

Çuditet Gani Geci me Lëvizjen Vetëvendosje: Në pushtet e lëshuan bajrakun, tash e kapën…

Ish-deputeti i Kosovës, Gani Geci ka iro nizuar me Lëvizjen Vetëvendosje. Përmes një postimi në Facebook, thotë se VV-ja kur ishte në pushtet e lëshoi bajrakun, ndërsa tash e rrokën bajrakun mirëpo e lëshuan flamurin lara-lara. Ai madje thotë se është çud itur se disa muaj askush nuk fliste për flamurin kombëtar. Postimi i plotë:

Continue Reading