Rregullat e reja ja rikthejnë “vizat” Shqipërisë, udhëtimi drejt BE-së me aplikim

Shqipëria është në prag të çeljes së negociatave me BE-në dhe ky avancim i procesit të integrimit, duket se nuk do ta shpëtojë atë nga rregullat strikte të udhëtimit drejt shteteve të Unionit. Gazeta “Shqip”ka mësuar se një procedurë e re do të aplikohet për të gjithë shtetasit shqiptarë që do të udhëtojnë nëpër Europë, […]

Continue Reading
Televizioni publik gjerman flet për Hashim Thaçin dhe krijimin e Gjykatës Speciale

Televizioni publik gjerman flet për Hashim Thaçin dhe krijimin e Gjykatës Speciale

Televizioni publik gjerman ka folur për krijimin e Gjykatës Speciale dhe Hashim Thaçin. Televizioni Publik Gjerman (ARD) ka shkruar për historikun e krijimit të Gjykatës Speciale dhe zhvillimet e fundit që kanë ndodhur në Hagë. Në mesin e këtyre zhvillimeve lakohet edhe emri i presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, i cili ende nuk ka marrë […]

Continue Reading

Shqelmat e fundit të Albin Kurtit: Kryeministri në ikje shkarkon edhe disa borde tjera, pasi disa prej bordeve i vendosi me anëtar të VV-së

Qeveria në detyrë ka shkarkuar Bordin e KEK’ut, Bordin e “Ibër Lepencit” dhe Bordin e “Hidroregjionit Jugor”, raporton Express. Lajmi është bërë i ditur nga Zyra e Kryeministrit përmes një komunikate drejtuar mediave. “Qeveria ka shkarkuar bordet e drejtorëve në Ndërmarrjen Publike Qendrore “Korporata Energjetike e Kosovës” Sh. A, në Ndërmarrjen Publike Qendrore Ndërmarrja Hidroekonomike […]

Continue Reading

Hajgaret dhe hakmarrjet e Kurtit – Me 5 mars i emroj, sot i shkarkoj dy anëtar të bordit

Qeveria në detyrë ka shkarkuar dy anëtarë të Bordit të Përkohshëm të Drejtorëve të Ndërmarrjes Publike Qendrore në “Telekomin e Kosovës”. Luljeta Elezaj dhe Teki Shala janë zgjedhur si anëtarë të këtij bordi më 6 mars të këtij viti, me propozim të ish-zëvendëskryeministrit të parë, Avdullah Hoti. Vendimi për shkarkimin e dy anëtarëve është marrë […]

Continue Reading

Ditëlindje në karantinë: Pamje nga festa e Andrrës në oborrin e shtëpisë

Andrra Destani, bashkëshorja e këngëtarit shumë të dashur nga publiku, Sinan Hoxhës ka festuar së fundmi ditëlindjen. Ndonëse në karantinë Sinani është kujdesur që e shoqja t’ia kalojë për mrekulli në ditën e saj të veçantë. Andrra ka publikuar në rrjete sociale foto nga festa e ditëlindjes në oborrin e shtëpisë krah bashkëshortit dhe djalit […]

Continue Reading

Njoftim i rëndësishëm: Këtyre personave ju lejohet hyrja në Gjermani

Për këtë duhet të paraqiten dëshmi të rrugëtimit të mëtejshëm për vendit përkatës. Shtetasve të vendeve të tjera me leje gjermane qëndrimi ose viza gjermane, te cilët kthehen në vendbanimin e tyre (kjo nuk vlenë për viza Schengen, ose hyrje të parë me vizë nacionale!). Shtetaves të vendeve të tjera, të cilët në Gjermani ushtrojnë […]

Continue Reading

Në spital me Koronavirus, babai i katërnjakëve po luf ton për të qëndruar gjallë

Babai i katërnjakëve është duke luf tuar për jetën e tij në spital pasi u godit me koronavirus. Giovanni Sapia, 53 vjeç, u prek nga virusi në fillim të këtij muaji dhe është sëmurë rëndë në spital për dy javë. Gruaja e tij Anna Savchenko zbuloi se si ai kaloi disa ditë në një ventilator […]

Continue Reading

Më në fund : Në këto 5 qytete të Shqipërise janë shëruar të gjithë të prekurit me koronavirus

Disa qytete të cilat kanë regjistruar raste me koronavirus janë drejt shuarjes së vatrave të inf. eksionit. Ministria e shëndetësisë njoftoi ditën e sotme se Berati, Lezha, Mirdita, Rrogozhina dhe Tropoja janë zona ku të gjithë të prekurit deri tani, janë aktualisht të shëruar. Ndërkohë kurba e numrit të të shëruarve vazhdon të shënojë rritje […]

Continue Reading

Daut Haradinaj: Edi Rama nuk ka asnjë kontribut në çlirimin e Kosovës

Deputeti i Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj, ka thënë se kryeministri shqiptar Edi Rama, nuk ka dhënë asnjë kontribut në çlirimin e Kosovës nga Serbia. Ai e ka kritikuar ash/për kryeministrin shqiptar, i cili ka thënë se po i sjell dëme Kosovës me raportet e tij me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq. Përveç Çelësit […]

Continue Reading